wtorek, 18 stycznia 2011

Finanse Osobiste - prawidłowe podejście

Finanse Osobiste - prawidłowe podejście.

Autorem artykułu jest Alojzy Wiech



Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to prawdopodobnie masz odczucie, że coś z Twoimi finansami jest nie tak, bądź szukasz właściwej ścieżki, którą podążysz ku swojej wolności finansowej. Niezależnie jednak od tego, w którym miejscu swej drogi aktualnie jesteś ta lekcja i tak i tak jest dla Ciebie ważna.

Jeszcze niecałe dwa lata temu borykałem się z problemem płynności w moich finansach osobistych. Bardzo długo nie docierało do mnie, że coś w moim podejściu do zarządzania budżetem domowym jest nie tak. Zawsze dysponowałem jakimiś środkami finansowymi, a jeżeli aktualnie miałem zero na koncie, zawsze pozostawały do wykorzystania karty kredytowe. Żyłem praktycznie nie kontrolując tego co się dzieje w moich finansach.

Zatem pierwszym krokiem w każdym przypadku powinna być trzeźwa ocena sytuacji. Należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
- Jak wygląda mój stosunek miesięcznych przychodów do wydatków?
- Czy wiem na co wydaje swoje pieniądze?
- Czy i jak duże mam zobowiązania finansowe (karty kredytowe, debety, kredyty, pożyczki u znajomych)?
- Czy i jak duże mam inwestycje (lokaty, obligacje, akcje, forex, złoto, fundusze inwestycyjne itp.)?
- Czy i jak duże mam wolne środki finansowe?
Kiedy już odpowiemy sobie na powyższe pytania możemy określić naszą pozycję na ścieżce do wolności finansowej. Niezależnie w którym miejscu jesteśmy kolejny krok jest bardzo ważny.

Otóż musimy sobie wyznaczyć realny cel i przekonać samego siebie, że jest on do osiągnięcia w założonym czasie. Jeżeli jesteśmy na samym początku naszej drogi, tym celem może być zapanowanie nad swoim budżetem domowym w przeciągu trzech miesięcy. Jeżeli jesteśmy już pod koniec naszej drogi może to być zainwestowanie 60.000 PLN i posiadanie wolnych środków finansowych w kwocie 20.000 PLN na koniec roku 2011. Pamiętajmy, że cel musi być realny, i że (poza wygraną w totka) nie jesteśmy w stanie zarobić dużych pieniędzy z dnia na dzień.

OK, znamy już swoją aktualną sytuację finansową, wiemy w którym miejscu na swojej ścieżce do wolności finansowej jesteśmy, oraz mamy wyznaczony swój cel. Co teraz? Teraz został nam tylko ostatni krok. Podjęcie decyzji "tak wchodzę w to!" oraz pozytywne nastawienie się i swojej rodziny do tego przedsięwzięcia. Lecz pamiętaj, nie będzie łatwo! Trudno jest bowiem zrezygnować ze złych dla naszego budżetu nawyków, bo przecież podnosiły nam one komfort życia. Dawały nam możliwości, z których przez większość swojej drogi trzeba zrezygnować.

Ja zaczynałem swoją drogę do wolności finansowej trzy razy. Za pierwszym i drugim nie byłem wystarczająco przekonany i zdeterminowany. Nie miałem klarownej odpowiedzi w głowie na pytanie: "Czy jestem gotów konsekwentnie podążać swoją ścieżką do wolności finansowej i czy mam świadomość wyrzeczeń które będę musiał ponieść podczas podążania tą drogą?". Jeżeli Ty już masz taką świadomość to jesteś gotów!

Jakie kolejne kroki należy podjąć? To już wkrótce w następnej lekcji. Zapraszam!

---

Zapraszam na mój blog na którym dzielę się swoimi doświadczeniami z mojej drogi do wolności finansowej. Ciekawe porady, materiały i lekcje jak dojść do wolności finansowej krok po kroku tylko na:

http://bycbogatym.blogspot.com/

Alojzy Wiech


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kredyt przez internet

Kredyt przez internet

Autorem artykułu jest Szymon Machniewski



By otrzymać kredyt należy złożyć w banku szereg dokumentów, które mają potawierdzić m.in. generowane, miesięczne dochodu, obciążenia finansowe, liczbę członków rodziny oraz wiele innych, ważnych dla banku kwestii.

Otrzymywanie kredytów bankowych możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy dana osoba spełni wszystkie oczekiwania jakie stawiane są przez taki bank. Owych oczekiwań wskazać można coniemiara - nie ma czegoś takiego, by bank przyznał kredyt osobie, która nie posiada zdolności kredytowej. Jak zatem jeszcze przed składaniem wniosku kredytowego sprawdzić, czy posiada się zdolność kredytową? Wcale nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Wystarczy wejść na stronę jednego z banków i znaleźć kalkulator kredytowy. Z reguły banki umieszczają na swoich witrynach uproszczoną wersję takiego kalkulatora, dzięki któremu można sprawdzić czy ma się możliwość otrzymania środków z danego banku. Oczywiście kalkulator uwzględnia ledwie kilka kwestii takich jak miesięczne dochody, liczba członków rodziny oraz miesięczne wydatki. Nie należy zatem stwierdzać po takich obliczeniach, że z pewnością otrzyma się kredyt. Niema w tym zupełnie nic pewnego. Kredyt można otrzymać wyłącznie wtedy, gdy spełni się wiele innych wymogów.

Klient, który złoży wniosek o kredyt przez internet, będzie bardzo dokładnie sprawdzony, podobnie zresztą jak wszyscy inni klienci. Zweryfikowana zostanie jego zdolność, a także sprawdzona jego dotychczasowa historia z danym bankiem. Na tej podstawie zostanie podjęta ostateczna decyzja stwierdzająca, że dany klient otrzymuje bądź nie, kredyt w danej wysokości. Banki podejmują takie decyzje nawet tygodniach, szczególnie jeśli chodzi o przyznanie bardzo wysokiego kredytu hipotecznego. Wtedy osoba składająca wniosek musi być szczególnie dokładnie sprawdzona.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl